Online Human Design reader uddannelse
Bliv certificeret Human Design Reader på 14 uger. En dybdegående og fleksibel uddannelse, du kan tage i dit eget tempo.
Gå i gang med det sammeOnline Human Design reader uddannelse
Bliv certificeret Human Design Reader på 14 uger. En dybdegående og fleksibel uddannelse, du kan tage i dit eget tempo.
Gå i gang med det sammeEn online og fleksibel Human Design reader uddannelse, der på 14 uger klæder dig på til at:
- forstå de grundlæggende og mere avancerede elementer i Human Design systemet
- læse dit eget og andres charts
- forstå dig selv og dine medmennesker på et dybt plan
- tilbyde Human Design readings professionelt (hvis du ønsker det) og kombinere Human Design med andre redskaber/tilgange
Alt dette får du, når du tilmelder dig Human Design reader uddannelsen
100 % fleksibel uddannelse med support
- Din uddannelse går i gang med det samme du tilmelder dig. Ved tilmelding modtager du dit personlige log in til en online platform. Uddannelsen indeholder mere end 31 timers undervisning i Human design, fordelt på 14 moduler og 250 lektioner.
- Undervisningen støttes op af et skriftligt kompendium til hvert modul, så du nemt kan skabe overblik. Du får mere end 350 siders skriftligt materiale, der støtter op om undervisningen og giver dig noget visuelt at kigge på. Du får også repetitionsark og træningscases, du kan bruge undervejs.
- Du har mulighed for at stille spørgsmål til mig undervejs og få skriftligt svar.
Du skal tage med på uddannelsen, hvis du gerne vil:
- tage din egen personlige udvikling til nye dybder og få redskaberne til at begynde et leve endnu mere i tråd med den, du er designet til at være
- lære hvordan du læser et Human Design og kan tilbyde det til andre
- tilføje Human Design som et værktøj til den værktøjskasse du bruger, hvis du allerede arbejder med andre mennesker (eller drømmer om at gøre det i fremtiden)
- finde ind til kernen af hvem du er, og begynde at udfolde dig mere frit, powerfuldt og kærligt derfra
- støtte dig selv og andre ved at få dyb forståelse for, hvad i hver især trives med
Hør Ditte fortælle om Human Design reader uddannelsen her
Indholdet i de 14 moduler: du lærer både basis og avanceret Human Design
Disse elementer vil du lære om på denne online Human Design reader uddannelse. Hvert modul har en gennemsnitlig længde på 2 timer og 15 min. fordelt i mindre overskuelige lektioner:
- Modul 1: Indføring i Human Design systemet
- Modul 2: Energityperne + energityper i forhold til børn
- Modul 3: Energityperne + energityper i forhold til børn
- Modul 4: De 9 energicentre
- Modul 5: De 9 energicentre fortsat + definition og de 5 definitionstyper
- Modul 6: De 7 autoritetsformer + autoritetsformer i forhold til børn.
- Modul 7: De 6 profillinjer og 12 profiler
- Modul 8: De 64 gates og inkarnation cross
- Modul 9: De 64 gates og inkarnation cross
- Modul 10: De 36 channels
- Modul 11: Variablerne / de 4 pile: Supersans, Manifestation og Kost. Farver og toner.
- Modul 12: Variablerne / de 4 pile fortsat: Miljø, Perspektiv og Motivation
- Modul 13: Lær at læse et chart og lave readings
- Modul 14: Få mine bedste råd og hands-on erfaringer med at gå selvstændigt med Human Design.
En fleksibel og grundig uddannelse, der gør Human Designs store verden overskuelig at lære (så du slipper for at google nettet tyndt for at samle brikkerne)
Du får mere end 31 timers undervisning fordelt på 250 korte lektioner samt 350 siders dansk skriftligt materiale, som du kan bruge som opslagsværk, når du senere skal læse charts.
Efter 14 uger – eller længere, hvis du tager uddannelsen i et roligere tempo – vil du være klar til at begynde at lave dine første readings. Alt materialet er dit for altid.
Læs om andre deltageres oplevelse med at være på uddannelsen
“Da jeg gik i gang var der en masse brikker, som begyndte at falde på plads i forhold til, hvordan jeg kan bruge Human Design i mit fremtidige arbejdsliv”
Merethe
“Jeg fandt nogle forskellige udbydere, og der valgte jeg Dittes, fordi jeg følte, at der var noget substans i, at Ditte også er psykolog (og derfor også har en skepsis over for metoder). Jeg er selv også et logisk menneske, og hvis det giver så god mening for Ditte at bruge det, så ville det helt sikkert også gøre det for mig.
Da jeg tog med på uddannelsen var det tænkt som en gave til mig selv personligt for at forstå mig selv som menneske på et helt andet plan. Og nu er der så en masse brikker som begynder at falde på plads i forhold til, hvordan jeg kan bruge det i erhvervslivet og inkorporere det i forhold til fremtidig ledelse. Det har også været en kampe gave i forhold til at forstå og støtte mine børn.
Det gode ved Human Design er, at der er nogle rammer man arbejder ud fra. Man sidder ikke bare og kanaliserer noget, men har et system at arbejde ud fra, og derfra skaber man noget unikt for hvert eneste menneske, man arbejder med.
At uddannelsen er online og fleksibel passer helt perfekt for mig, når jeg studerer og arbejder. Når børnene var puttet, så sad jeg og kastede mig over min lille passion. Og det har bare været helt vildt fantastisk!”
“Fra et personligt til et professionelt ståsted væltes jeg af indsigter og forståelser, der udvider, ikke bare min bevidsthed, men samtidig bevidstheden i rummet mellem mig og andre.”
Josephine, psykolog
“Jeg er taknemmelig for at jeg fulgte min mavefornemmelse og meldte mig på uddannelsen i Human Design ved Ditte. Det er et helt nyt univers, sprog og terapeutisk værktøj der har uendelige anvendelsesmuligheder.
Fra et personligt til et professionelt ståsted væltes jeg af indsigter og forståelser, der udvider, ikke bare min bevidsthed, men samtidig bevidstheden i rummet mellem mig og andre. Det er et powerfuldt redskab, så forbered dig på at blive flyttet rundt på i processen.
Ditte har en velstruktureret opbygning af uddannelsen, der via en online platform gør det utroligt tilgængelig og fleksibelt.
Onlineformatet mindsker stress og pres, der gør at jeg kan fordybe mig og tage læring ind på en helt anden måde. Det gør det til en tryg arena man kan sidde i, og jeg har slet ikke været fokuseret på at præstere. Heller ikke over for andre kursister eller underviseren. Det giver en kæmpe afslappethed og ro.
Man kan hjemme fra sin trygge havn overgive sig til Dittes tydelige og rare stemme.”
“Jeg vil helt klart anbefale uddannelsen til dem, der kan lide at arbejde med og hjælpe andre mennesker. Især hvis de allerede er igang indenfor området og gerne vil supplere med en uddannelse, der virkelig giver dybde, indsigt og mulighed for at formidle/sætte ord på.”
Linda Rønn
“Den største forandring som uddannelsen har givet mig er en større og dybere indsigt i hvordan og hvor forskelligt vi mennesker er designet. Jeg har de sidste mange år arbejdet meget med mig selv og mine tanke- og handlemønstre.
Min personlige læsning både bekræftede hvad jeg er bevidst om samt gav mig en endnu dybere indsigt samt fokus på nye potentialer. Uddannelsen har givet mig værktøjer og frem for alt givet mig ord at sætte på det hele.
Jeg har fået meget bedre muligheder for at hjælpe andre med at se deres potentialer, skyggesider og at forstå at der er en mening med, at de er helt perfekte som de er, og at der er en grund til at de handler, som de gør. Og hvad de kan gøre for at leve helt i tråd med deres design og derved få det bedste ud af livet.
Det er bare en fornøjelse at arbejde med så godt et kursusmateriale. Ditte er fantastisk dygtig til at formidle indholdet, og både lydfilerne og det skriftlige materiale er rigtig godt. Jeg følte mig aldrig bagud eller presset.
Tanken “er det noget for mig, er det pengene værd og får jeg nu også brugt det bagefter?”, var da også oppe og vende inden jeg investerede. De bekymringer har jeg så ikke mere – det er helt sikkert pengene værd og jeg kan slet ikke vente med at bruge det.”
DIN INVESTERING FOR UDDANNELSEN ER BLOT 9.997 KR.
Du sparer lige nu 1.500 kr. Dette er en særpris der gælder til og med 15. oktober. Herefter stiger prisen til normalprisen (11.500 kr.)
Når du klikker dig videre til tilmelding, kan du også se muligheden for at betale i fleksible rater og dermed være med for et mindre månedligt beløb.
Så snart du har tilmeldt dig lander modul 1 i din indbakke og så er den fantastiske Human Design rejse i gang.
Bemærk venligst, at din tilmelding er bindende.
Men der er mere - du får nemlig også en skriftlig Human Design Reading og ekstra bonusser til en værdi af 1.750 kr.
Denne online Human Design reader uddannelse er udviklet af psykolog Ditte Hvid
Mit navn er Ditte Hvid. Jeg arbejder til daglig som selvstændig holistisk psykolog, Human Design Reader og podcastvært på Det Hele Menneske.
Jeg elsker at kombinere min psykologiske forståelse med Human Design og oplever Human Design som et fantastisk værktøj til selvindsigt, der kan give nye perspektiver og skabe større klarhed over, hvem vi er, og hvordan vi trives bedst.
Human Design har også været livsændrende for mig. Det har givet mig en dybere forståelse af mig selv og hjulpet mig på rejsen hjem i mig selv – og videre ind i et selvstændigt arbejdsliv, som jeg elsker, og som er i tråd med både min sensitive og ambitiøse natur.
I Human Design er jeg en 1/3 sakral Manifesting Generator. Jeg har arbejdet med Human Design siden 2016 og taget forskellige uddannelser og kurser.
Holistisk psykolog med et ben i både den videnskabelige og spirituelle lejr
Med 10 års erfaring som psykolog har jeg en solid forståelse for det terapeutiske arbejde med mennesker. Den erfaring tager jeg også med ind i min undervisning.
På uddannelsen inviterer jeg dig til at reflektere over din egen rolle som formidler af Human Design – og over den terapeutiske proces, som din formidling kan sætte i gang hos andre mennesker.
Vi mennesker er komplekse væsener, og derfor afspejler min tilgang også mit holistiske menneskesyn og mit blik for Det Hele Menneske.
Fordelen ved denne online uddannelse:
- du kan gå i gang med det samme
- grundet den strukturerede tilgang kan du let finde de ting du skal bruge (når du skal til at lave readings), og vinge af hvor du er kommet til
- du kan aldrig komme bagud
- du tager uddannelsen i dit eget tempo
- du har materialet for altid
- du har min support undervejS
Ofte stillede spørgsmål
Hvad med certificering og eksamen?
Når du har gennemført de 14 moduler, modtager du et certifikat, der dokumenterer, at du har gennemført Human Design Reader-uddannelsen hos mig. Du kan herefter begynde at bruge Human Design i dit arbejde og tilbyde readings, hvis du ønsker det.
Du skal ikke til eksamen, da jeg har fuld tillid til at du selv kan tage ansvar for din indlæringsproces. Vi lærer alle på forskellige måder og dette støtter uddannelsen op om, idet du både får din nye viden ind som lyd, på skrift og med grafisk materiale, der gør det lettere for dig at få redskabet ind under huden.
Selvom der ikke er en eksamen, der tester din viden, vil jeg anbefale dig at indsamle designs fra fx. venner og familie, så du undervejs kan øve dig i at læse disse.
Læringen vil integrere sig mere dybdegående når du kommer ud efter endt uddannelse og begynder at kigge på andres designs og skal videformidle Human Design. Her kan du støtte dig rigtig godt op af materialet du får, da den strukturerede app samt skriftlige kompendie gør det let for dig at finde tilbage til elementerne, når du skal i gang med at lave readings.
Undervejs på uddannelsen vil du få repetitionsark og cases, som du kan vælge at bruge for at støtte op om din læring af Human Design.
Det er en stor beslutning. Hvordan ved jeg om denne uddannelse er det rigtige for mig?
Jeg forstår fuldt ud, at det kan føles som en stor beslutning at investere i en uddannelse.
Har du brug for at snakke med mig, inden du beslutter dig for, om du skal med på denne online Human Design reader uddannelse, så er du velkommen til at aftale tid til en 20 min. afklarende samtale over telefonen. Inden du booker din samtale vil jeg bede dig læse alt materialet her på siden først.
Når du skal vælge hvilken uddannelse du skal tage, vil jeg anbefale dig at gå intuitivt til værks. Mærk hvem der tiltaler dig mest og hvilken tilgang der taler mest til dig.
Hos mig får du med garanti en meget struktureret tilgang til uddannelsen, hvor jeg skaber det overblik du har brug for. Materialet er inddelt i mindre bidder, så du altid nemt kan finde det frem du skal bruge, når du fx. skal til at lave en reading.
Sætter du pris på en holistisk tilgang og menneskesyn, så vil uddannelsen også være et godt match til dig.
Og er du yderligere et sensitivt/sansestærkt menneske, der mærker og fornemmer meget omkring dig, så vil du lande rigtig blødt hos mig. Jeg ved om nogen, hvordan rejsen kan se ud fra at føle sig forkert og overvældet i denne verden og til at skabe et liv med meget større trivsel.
Hør hvad Sanne har fået ud af Human Design uddannelsen
Hør Josephine fortælle hvilke døre Human Design har åbnet for hende privat og arbejdsmæssigt.
Hør om Merethes oplevelse
Læs om andre deltageres oplevelse med at være på uddannelsen
“Jeg oplever hvor meget bedre/hurtigere jeg kan læse mine klienter og deres problemer, når jeg inddrager Human Design”
Alice Duus
Den største forandring som uddannelsen har givet mig er at opleve, hvor meget bedre/hurtigere jeg kan læse mine klienter og deres problemer, når jeg inddrager Human Design. Og hvor meget jeg kan bruge det i min lille familie herhjemme 🥰
Ditte er en god formidler, der formidler tingene meget præcist, så jeg forstår det – både på lydfilerne og det skriftlige materiale.
Jeg vil anbefale Human Design reader uddannelsen til alle der er nysgerrige på at få det godt med sig selv og sin nærmeste familie.
Men jeg anbefaler den også til dig, der er behandler eller arbejder inden for selvudvikling. For mig giver det super god mening at bruge Human Design i mine sessioner i min klinik, men selvfølgelig også på mig selv. Jeg er kæmpe fan og det er absolut ikke spild af penge.”
“Jeg vil faktisk påstå, at du med uddannelsen kan få et helt nyt liv og en helt ny accept af dig selv.”
Christina
“Uddannelsen har gjort, at jeg har lært mig selv at kende på et dybere plan. Den nye viden har givet mig en forståelse og accept af hvordan jeg fungerer. Det er en stor forandring at kende min energitype, autoritet, strategi og mine Gates/channels.
Jeg mærker meget mere lethed og flow ved at leve efter mit design. Samtidig har det været utroligt givende at få et indblik i min families, særligt mine børns design. På den måde kan jeg bedre forstå hvordan de ”fungerer”, hvad de har brug for og give dem de bedste betingelser for at trives.
Jeg kunne godt lide, at der ikke er en afsluttende eksamen, hvilket gør at man ikke skal gå og blive unødigt nervøs og præstere, men i stedet i kan slappe af og lære i trygge omgivelser.
Inden jeg tog med bekymrede jeg mig lidt over at skulle investere, uden helt konkret at vide, hvad jeg ville få ud af det. Nu tænker jeg, at pengene har været givet godt ud. Jeg har fået meget ud af uddannelsen på det personlige plan og det er en verden jeg kan blive ved med at dykke ned i og lære mere om i det tempo, der passer mig. Når/ hvis jeg engang vil lave readings og sælge min viden, vil jeg også kunne tjene pengene hjem.
Jeg vil anbefale uddannelsen til andre der vil lære sig selv at kende, som du er skabt til at være og aflærer gamle overbevisninger. Tag uddannelsen hvis du vil blive klogere på dig selv eller hvis du har planer om at guide andre.
Jeg vil faktisk påstå at du kan få et helt nyt liv og en helt ny accept af dig selv.”
“Den største forandring som uddannelsen har givet mig er at blive stærkere i at stå autentisk i mig selv, og finde ind til kernen af det, jeg brænder for.”
Christina
Det bedste er onlineformatet så jeg har kunne gå til og fra, når det passede mig at fordybe mig. Modulerne er fyldt med gode forklaringer og så er det godt, at der er god sparring/forklaring og støtte fra Ditte.
Inden var jeg bekymret for, om jeg ville finde nok mening i det (i forhold til mit rationelle jeg). Men jeg har lært, at læne mig ind i Human Design universet med Dittes hjælp – og det har hjulpet mig til at se, hvor stort et redskab Human Design er og hvor stor en rolle det kan spille i sin selvudvikling.
“At man kan tage uddannelsen i sit eget tempo er rigtig godt, fordi det giver plads og rum til den selvudviklingsproces man også er i sideløbende.”
Nadine
“Ditte er virkelig en god underviser og jeg elsker hendes autenticitet og sårbarhed. Hun har en dejlig behagelig stemme at lytte til, og er meget autentisk. Hun er god til at få alle detaljer med og giver gode eksemplar fra egne erfaringer med HD. Uddannelsen lever helt op til mine forventninger.”
“Ditte er mega troværdig og skarp, og hendes måde at gøre Human Design jordnært på er lige noget for mig.”
Hella Sommer
“Det allerbedste ved mit samarbejde med Ditte har været, at der indeni mig er sket et skifte fra at være forvirret omkring, hvad jeg kunne bringe ind i min forretning og mit liv, til at få en dyb ro og forståelse af mig selv.
Jeg har fået konkrete værktøjer, som jeg kan bruge i hverdagen og til at puste til min drøm som selvstændig.
Jeg har nu en klar fornemmelse af mit formål og min mission. Efter mit samarbejde med Ditte har jeg aldrig følt mig så set og rummet. Der er virkelig blevet sat spot på mine styrkesider og på, hvad jeg kan bringe ud i verden.”
Er du klar til at give dig selv en gave og få et fantastisk redskab i din værktøjskasse, som kan forandre både dit og andres liv?
Sig ja til dig og vis dig selv, at du er vigtig
Tag med mig på en rejse, hvor du vil komme ud på den anden side og bære dig selv med en større ro og selvsikkerhed.
Giv dig selv den gave det er, at kunne viderebringe præcis samme redskab til andre, så også de kan leve et mere autentisk, selvkærligt og meningsfuldt liv.
Og er du stadig i tvivl? Skriv til mig og lad mig hjælpe dig med at mærke, hvad der er det rigtige for dig at gøre. Du er også velkommen til at få en 20 min. afklarende samtale over telefonen, hvor du kan tale med mig inden du beslutter dig.

